CITROEN Xsara 2.0i 4AT FWD (137 HP)
2000–2004
134
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1173kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |