CITROEN ZX 3 Doors 1.4i 5MT (75 HP)
1994–1996
74
bhp
Power
13.7
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.7s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |