CITROEN ZX 3 Doors 1.8i 5MT FWD (103 HP)
1992–1994
102
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 188km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 988kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |