CITROEN ZX 3 Doors 1.8L 5MT FWD (101 HP)
1996–1997
99
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4072mm |
| Width | 1702mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1008kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |