CITROEN ZX 3 Doors 1.9L D 5MT (71 HP)
1994–1996
70
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1003kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |