CITROEN ZX 3 Doors 2.0L 5MT (155 HP)
1994–1996
153
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 183Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1133kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |