CITROEN ZX 3 Doors 2.0L 5MT FWD (163 HP)
1996–1997
161
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
136
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 219km/h |
| Top Speed | 136mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4072mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1149kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |