CITROEN ZX 5 Doors 1.4i 5MT FWD (75 HP)
1996–1997
74
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 323L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |