CITROEN ZX 5 Doors 1.9L D 5MT (65 HP)
1991–1994
64
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4069mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1024kg |
| Boot Capacity | 343L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |