CITROEN ZX Break 1.6L 5MT FWD (89 HP)
1994–1996
88
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 88bhp |
| Power | 65.5kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |