CITROEN ZX Break 1.8L 4AT FWD (101 HP)
1994–1996
99
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 152Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |