CITROEN ZX Break 1.9L TD 5MT FWD (92 HP)
1994–1996
91
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1133kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |