CUPRA Born 45KWh (148 HP)
2021–
8.9
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
Dimensions & Weight
| Length | 4260mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1549mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |