CUPRA Cupra Leon 2.0L TSI (300 HP)
2021–
296
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2685mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |