DACIA 1300 Break 1.3L 4MT (54 HP)
1972–1980
51
bhp
Power
19.6
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 51bhp |
| Power | 38kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.6s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |