DACIA 1310 Break 1.3L 4MT FWD (54 HP)
1994–1999
53
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 945kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |