DACIA 1310 Break 1.4L 5MT FWD (62 HP)
1994–1999
61
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 61bhp |
| Power | 45.6kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 945kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |