DACIA 1310 Break 1.6L 5MT FWD (68 HP)
1999–2004
67
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1557cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 116Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4392mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 980kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |