DACIA 1310 Break 1.6L 5MT FWD (72 HP)
1994–1999
71
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1557cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |