DACIA 1310 1.3L 4MT FWD (54 HP)
1994–1999
53
bhp
Power
18.4
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.4s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 48L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 910kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |