DACIA 1310 1.4L 5MT (63 HP)
1999–2005
62
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46.3kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |