DACIA 1310 1.6L 5MT (72 HP)
1999–2005
71
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1557cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4351mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |