DACIA 1320 1.3L 5MT (54 HP)
1988–1991
53
bhp
Power
18.6
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1289cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 53bhp |
| Power | 39.7kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.6s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |