DACIA 1320 1.4L 5MT (65 HP)
1988–1991
64
bhp
Power
15.4
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.4s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4397mm |
| Width | 1666mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 900kg |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/60 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |