DACIA 1325 Liberta 1.4L 5MT (62 HP)
1990–1996
61
bhp
Power
17.5
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 61bhp |
| Power | 45.6kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17.5s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4150mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 935kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |