DACIA Dacia Duster 1.3L TCe 6MT AWD (150 HP)
2017–
148
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2672mm |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |