DACIA Lodgy 1.5L dCi 6MT FWD (110 HP)
2012–
109
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
59
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 59mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |