DACIA Lodgy 1.6L MPI 5MT FWD (85 HP)
2012–
81
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
41
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 81bhp |
| Power | 60.5kW |
| Torque | 134Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1750mm |
| Height | 1684mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |