DACIA Pick-up 1.5L dCi FWD (85 HP)
2007–2012
87
bhp
Power
13.4
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
51
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 87bhp |
| Power | 65kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.4s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |