DACIA Pick-up 1.6L MPI FWD (85 HP)
2007–2012
84
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |