DACIA Sandero Stepway 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2016–2020
89
bhp
Power
104
mph
Top Speed
61.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 61.9mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1618mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |