DACIA Sandero Stepway 1.5L dCi 5MT FWD (95 HP)
2016–2020
94
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1758mm |
| Height | 1618mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1151kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |