DACIA Sandero Stepway 1.6L MPI 5MT (85 HP)
2009–2012
84
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4023mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1037kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |