DACIA Sandero 0.9L TCe 5AT FWD (90 HP)
2016–2020
89
bhp
Power
105
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 898cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4056mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1159kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185-65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |