DACIA Sandero 1.0L 12V 5MT FWD (75 HP)
2016–2020
74
bhp
Power
94
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 97Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4056mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185-65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |