DACIA Sandero 1.0L TCe 5MT FWD (101 HP)
2016–2020
100
bhp
Power
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 100bhp |
| Power | 74.3kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4056mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185-65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |