DACIA Sandero 1.0L TCe 90 CVT
2020–
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4087mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Boot Capacity | 328L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |