DACIA Sandero 1.5L dCi 5MT FWD (90 HP)
2016–2020
89
bhp
Power
104
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1461cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 3.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4056mm |
| Width | 1732mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2588mm |
| Kerb Weight | 1244kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185-65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |