DACIA Solenza 1.4L 5MT FWD (75 HP)
2003–2005
74
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1390cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 114Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4082mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |