DACIA Solenza 1.9L D 5MT FWD (62 HP)
2003–2005
60
bhp
Power
16.9
s
0–100 km/h
42
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1870cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 60bhp |
| Power | 45kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.9s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4082mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2477mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 827L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |