DACIA Spring Electric Cargo 26.8 KWh (44 HP)
2021–
19.1
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.1s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3734mm |
| Width | 1623mm |
| Height | 1516mm |
| Wheelbase | 2423mm |
| Boot Capacity | 289L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |