DAEWOO Cielo/Nexia Hatchback 5 Doors 1.5L 5MT (90 HP)
1994–1997
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1085kg |
| Boot Capacity | 714L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 R 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |