DAEWOO Cielo/Nexia 1.5L CNG 5MT (71 HP)
1994–1997
70
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 70bhp |
| Power | 52kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 145km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13T |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |