DAEWOO Damas II 0.8 LPG
2003–2011
38
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 796cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 38bhp |
| Power | 28kW |
| Torque | 62Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 112km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3485mm |
| Width | 1400mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 880kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155R12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |