DAEWOO Espero 1.5L 5MT FWD (90 HP)
1990–1997
89
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1088kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |