DAEWOO Espero 1.8L 5MT FWD (95 HP)
1990–1997
94
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
28.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.6mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4618mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1088kg |
| Boot Capacity | 561L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |