DAEWOO G2X 2.0L 5MT (264 HP)
2006–2009
260
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4089mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1306kg |
| Boot Capacity | 65L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 8J X 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |