DAEWOO Lacetti 5 doors 1.6L 4AT FWD (109 HP)
2003–2011
107
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1150kg |
| Boot Capacity | 1036L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |