DAEWOO Lacetti Wagon 1.8L 5MT FWD (122 HP)
2003–2006
120
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1799cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1725mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 1399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P195/55R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |