DAEWOO Magnus 2.0L 4AT FWD (130 HP)
2002–2006
128
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4770mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |